Obecnie większość wydarzeń odbywa się online. Czy to dobrze? Nie wiem. Jeden rabin powie tak, inny – nie.
W formule online odbyły się również Warszawskie Dni Informatyki. Wśród przeróżnych prezentacji znalazła się również i moja. 🙂 O czym była?
Prezentacja – intro
Machine Learning – ten zwrot jest obecnie odmieniany przez wszystkie przypadki. Każdy mówi o Uczeniu Maszynowym. Wielu próbuje go używać. Wokół tego pojęcia narosło wiele mitów. W prezentacji wyjaśnimy Uczenie Maszynowe w 10 minut, a następnie pokażemy, jak może zostać wykorzystane do rozwiązywania realnego problemu. W ciągu 30 minut zbudujemy gotowe rozwiązanie, które będzie w stanie wykrywać pewne obiekty na zdjęciach i serwować wyniki użytkownikom.
Prezentacja – wideo
Wykorzystane narzędzia
Google Colab
Udostępnione przez Google środowisko do uruchamiania Jupyter Notebooków. Wszystko jest gotowe. Nie musimy stawiać środowiska lokalnie, a dostajemy gotową maszynę w chmurze. Co ważne, mamy też dostęp do GPU, które w przypadku trenowania modeli computer vision przyspieszają trening wielokrotnie.
Notebook użyty w prezentacji
Notebook: YOLOv5 Colab Notebook
A jeżeli jesteś z tych bardziej ciekawskich, to możesz zerknąć na artykuł na blogu Roboflow, który w szczegółach opisuje to, co dzieje się w notebooku
Roboflow
Roboflow wykorzystaliśmy do przygotowania naszch danych do treningu. Dzięki temu mogliśmy w prosty sposób
- Poddać obrazy augmentacjom, czyli zwiększyć liczbę zdjęć w zbiorze treningowym poprzez proste przekształcenia bazowych obrazów i oznaczeń na nich
- Przygotowania danych w formacie odpowiednim do treningu.
Link do roboflow: https://roboflow.com/
Dataset
Dane zebrał i przygotował Dat Tran. On też chciał wykrywać szopy, więc pobrał trochę zdjęć z Google i Pixabay (dokładnie to 200) i oznaczył na nich szopy.
Link do github: https://github.com/datitran/raccoon_dataset
Syndicai
No i na koniec narzędzie, które pomogło nam w prosty sposób wdrażać nasz model jako endpoint w internetach, który możemy pytać o szopy na zdjęciach.
Link: https://syndicai.co/
Warszawskie Dni Informatyki – co to?
- Dużej skali konferencja + towarzysząca jej Giełda Pracy IT / Data Science
- Bogata, różnorodna agenda pokrywająca większość głównych obszarów IT i Data Science (ponad 24 ścieżki tematyczne, 230 wystąpień)
- Wygodna formuła łącząca dostęp VoD z wydarzeniem na żywo
- Giełda Pracy IT – porozmawiaj bezpośrednio z 40+ pracodawcami, poznaj oferty z polski i zagranicy niedostępne na job boardach
- Bezpłatny udział (niestety tylko dla kont założonych przed startem wydarzenia) – warto obserwować w przyszłym roku 🙂 Można też wykupić dostęp do nagrań za niewielkie pieniądze 😉
Post Scriptum – statystyki prezentacji
Jakiś czas po wystąpieniu dostałem od organizatorów statystyki odnośnie do mojej prezentacji. Chyba się podobało, co? 🙂
Statystyki i ocena Twojego wystąpienia:
Temat: Rozwiązanie Computer Vision w 30 minut – od danych do produktu
Liczba odtworzeń: 366 | średnio na wydarzeniu: 382
Średni % obejrzanego materiału: 73 | średnio na wydarzeniu: 63 %
Średnia ocena (w skali od 1 do 5): 4,92 | średnio na wydarzeniu: 4,70
Komentarze:
Bardzo zwięzła, fajnie opowiedziana historia, przedstawiająca zagadnienie Machine Learningu i Computer Vision.
Charyzmatycznie i na temat! )
Fajny materiał dla początkujących. W związku z tym, że w większości znam poruszane zagadnienia, obejrzałem z przyjemnością na przyśpieszeniu 2x.